معرفی ابزار تعمیراتی
  
(021)2275 56 53 

دستگاه هیتر بلور

دستگاه هیتر چیست؟ این دستگاه برای کارهایی استفاده می شود که انجامشان با دستگاه هویه بسایر سخت یا امکان پذیر نمی باشد. طریقه کار این دستگاه به این صورت است که به وسیله هوای گرم بتوان لحیم فیبر مدار چاپی را ذوب کرد و قطعع معیوب را از مدار خارج کرده یا قطعه دیگری را جایگذاری کرد. معمولا قطعاتی که با این دستگاه تعویض می شوند دارای بیش از دو پایه بوده مثل آی سی ها که بطور همزمان نمیتوان تمامی پایه ها را توسط هویه از مدار خارج کرد. 


کار با دستگاه هیتر را به صورت کاملا ساده توضیح میدهم که حتی مبتدیان هم بعد خواندن این مطلب بتوانند بدون مشکل و خیلی راحت
با این دستگاه کار کنند.

دستور العمل کار با دستگاه برای مدارات مختلف:

1- استفاده برای تعمیرات مدارات فیبر چاپی معمولی مثل برد اسپیکر و مدارات تغذیه

باد دستگاه را روی 1 قرار داده دما را روی1( 100)درجه

2- استفاده برای تعمیرات موبایل:

باد دستگاه را روی 2 قراد داده دما را روی 2.5 تا 3 (250-300) درجه

3- استفاده برای تعمیرات کامپیوتر (مادربرد-کارت گرافیک- وبردهای مشابه)

باد دستگاه را روی 1 قرار داده .دما را روی 3.5 تا 4 (350-400)
هویه

هویه که با وات متغیر مقادیر حرارتی مختلفی را برای ما ایجاد می کند که در قسمت هایی که نیاز به  ظریف کاری و تعویض قطعات می باشد استفاده می گردد.

توجه داشته باشید که در تعمیرات نباید از هویه معمولی استفاده کرد و می بایست از هویه مخصوص این کار کمک گرفت .
منبع تغذیه


دستگاهی است که برای تولید ولتاژ DC برای روشن کردن گوشی و یا تست جریان کشی که بوسیله آن وضعیت گوشی های خاموش مشخص می شود ، بکار می رود . در انتخاب این دستگاه نیز باید بسیار دقت شود که ولتاژ خروجی آن ثابت باشد و کمترین خطای ممکن را داشته باشد چون همانطور که قبلا نیز گفته شد گوشی دستگاهی بسیار حساس و دقیق است و نوسان ولتاژ می تواند باعث خراب شدن بخش های مختلف آن شود . این دستگاه غالبا دو صفحه نمایش دارد که یکی مقدار ولتاژ و دیگری مقدار جریان را نمایش می دهد و مانند مولتی متر دو ترمینال و دو پراب به رنگ های قرمز ( مثبت ) و مشکی ( منفی- زمین ) دارد . همچنین غالبا سه ولوم برای تنظیم دارد که یکی برای تنظیم ولتاژ ، دومی برای تنظیم دقیق ولتاژ و سومی برای تنظیم جریان در حالت اتصال کوتاه ( Limited ) می باشد . در کار های آزمایشگاهی و مهندسی برق و الکترونیک همیشه نیاز به وجود منابع تغذیه احساس می شود تا مهندسین بتوانند توسط آن تغذیه مدارات الکتریکی و الکترونیکی را تامین و با تغییر پارامتر های منابع تغذیه مدارات خود را تست نمایند . منابع تغذیه مورد نیاز در چنین محیط هایی ، همان منابع تغذیه DC با استفاده از برق شهر است که قابلیت تغییر پارامتر های منبع تغذیه مانند ولتاژ و جریان را دارا می باشد . به این منابع ، منابع تغذیه DC متغیر گفته می شود . از این منابع در تمامی محیط های آزمایشگاهی و تعمیراتی استفاده می شود . برای مثال یک تعمیر کار موبایل به صورت مداوم از این منابع برای تست و روشن کردن مدارات موبایل استفاده می کند .
منبع تغذیه برای چند مورد استفاده می شود:

  1.  جهت شوک دادن باتری
  2.  شارژمستقیم باتری
  3.  روشن کردن گوشی بدون باتری
  4.  عیب یابی در گوشی های خاموش بر اساس نحوه جریان کشیست پیچ گوشتی

ست پیچ گوشتی مجموعه ای از سری آچار های T4,T5,T6,T8که جهت باز و بسته کردن گوشی استفاده می شود.پنس

پنس جهت تعویض قطعه استفاده می شود و باید دارای دو شرط باشد:

  •  ضد مغناطیس (آنتی مگنتیک)
  • الکتریسیته ساکن دست را انتقال ندهد(آنتی استاتیک)

(استفاده از دست بند و پا بند earth که الکتریسیته ساکن بدن را تخلیه می کند فراموش نشود)


سیم قلع

سیم قلع از نوع 0.3 میلی متر باید باشد که در کار های ظریف مورد نیاز می باشد البته سیم لحیم کلفت در بعضی جاها نیز نیاز می شود .روغن لحیم

یکی از مهمترین موادی که در عملیات لحیم کاری مورد استفاده قرار می گیرد روغن لحیم می باشد.تمام فلزاتی که می خواهند به یکدیگر متصل شوند ممکن است در اثر عوامل جوی اکسید شوند و یا سطوح خارجی آنها کثیف و آلوده باشد. برای از بین بردن این عوامل از پاک کننده ها (روغن لحیم) استفاده می شود.این مواد علاوه بر آنکه آلودگی سطح قطعات را پاک می کنند مانع از اکسید شدن محل اتصال در خلال عمل لحیم کاری نیز می شود.لذا تمام مواد پاک کنندهایی را که قادرند ترکیباتی نظیر اکسیدها و هیدرات ها را در خود حل کنند می توان در شمار روغن های لحیم کاری به حساب آورد به این روغن ها روغن های خورنده (corrosive) (ساینده) می گویند.

روغن فلکس

مايع فلكس براي برداشتن اکسیداسیون(= سهولت در قلع پذیری قطعات) از  روی فيبر مدار چاپي و پایه ي قطعات استفاده میشود.مایع فلكس یك مايع احیا كننده قلع است كه در اثر تماس با قلع شكل كروی یا محدب شكل به آن میدهد این مسئله سبب میگردد کار تمیزتر و همچنین اتصالات بهتر ایجاد شود. ضمناً در حد معقولي از اتصال بين پايه ها هنگام مونتاژ و برداشتن جلوگيري ميكند كه با این خاصیت كمك بزرگی به عدم پخش شدن قلع به اطراف كار ( كه سبب خوردن پایه ها بهم یا اتصالی پایه ها میشود) میكند. همچنين مايع فلكس باعث خوب پخش شدن حرارت مي شود كه موجب بالا رفتن تحمل گرما توسط قطعات شده و از سوختن آنها جلوگيري ميكند و در کناراين خاصيت مي توان از مايع فلكس به عنوان مایع خنک کننده هم استفاده كرد.

 

سیم قلع کش

در حالت اتصالی بین پایه ها  ویا در حالتی که قلع انباشته شود از این سیم جهت جذب قلع و از بین بردن اتصالی  استفاده خواهیم کرد.گیره کار

جهت محکم کردن و تثبیت برد روی میز کار از آن استفاده می شود.تا بتوان به راحتی کار تعویض قطعه را انجام داد.
مولتی متر

در قسمت عیب یابی از آن استفاده می شود دارای قسمت های مختلف جهت تست قطعات میباشد. مانند تست مقاومت ها، خازن، دیود، ترانزیستور.
تست برقراری ارتباط میان دو نقطه از طریق مولتی متر انجام میگیرد که دارای دو نوع می باشد: دیجیتال ، آنالوگ

  

دستگاه لوپ

این دستگاه جهت زوم کردن روی قطعات و بزرگنمایی استفاده می شود.
دستگاه اولتراسونیک

برای شستشوی برد های آبخورده از این دستگاه استفاده میشود، این دستگاه مایع اولتراسونیک را بوسیله ارتعاشاط زیر آی سی ها هدایت میکند و زیر آی سی ها که به صورت نرمال قابل شستشو نیستند را شستشو میدهد.Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.