آموزش الکترونیک اولیه
  
(021)2275 56 53 

مدارهای الکترونیکی شامل طبقه های مختلفی هستند . اغلب این مدارها شامل طبقه های تقویت کننده ، فیلترها ، اگر دیجیتال باشند گیت ها ، اگر مخابراتی باشند شامل مدولاسیون و دمدولاسیون و ... می باشند . گاهی اوقات اگر بخواهیم یک طبقه مثلا شمارنده دیجیتال ، مانند آنچه در چراغ های راهنمایی و رانندگی می بینیم ، با المان های معمولی مثل دیود ، ترانزیستور و مقاومت و خازن و ... بسازیم ، حجم بسیار زیادی می گیرد و از طرف دیگر این مدار پر کاربرد است که در چندین دستگاه دیگر استفاده می شود . به همین علت تعداد زیادی از این مدارها را به شکل مدارهای مجتمع یا آی سی ها ساخته اند تا حجم کمتری گرفته و کار کردن با آنها راحت تر باشد ، در توضیح کمتر شدن حجم مدارها بوسیله آی سی ها همین بس که تخمین زده اند که اگر CPU کامپیوتر را که یک آی سی با حجم کمی است بخواهند با المان های معمولی درست کنند وسعتی به اندازه یک شهر خواهد داشت .


آی سی ها خود بر دو نوع تقسیم می شوند :

1- آنالوگ    2- دیجیتال

که از نظر شکل ظاهری به اشکال زیر تقسیم می شوند :

  • آی سی های SMD:    - دو طرفه : که از دو طرف پایه دارند .

                            - چهار طرفه : که از چهار طرف پایه دارند .  •  آی سی BGA که از زیر پایه دارند و امروزه کاربرد بیشتری نسبت به آی سی های SMD دارند . نحوه شماره گذاری پایه ها هم به صورت ماتریسی مثل شکل مقابل است .

 

از جمله آی سی های BGA در گوشی های موبایل می توان به آی سی های شارژ و تغذیه در گوشی ها اشاره کرد .
البته شایان ذکر است که در نامگذاری ستون های آی سی های BGA حروف ( Z , Y , S , Q , O , I ) استفاده نمی شوند . بعد از حروف Y از حروف AC, AB , AA و ... استفاده می شود .

  •  آی سی های Micro BGA : از نظر شکل و شماره گذاری پایه ها شبیه به BGA اما تعداد پایه های آن خیلی بیشتربوده و به هم نزدیکتر است . مثل آی سی های Flash , CPU و ... آی سی ها را در نقشه ها با U یا N یا S مشخص می کنند و از روی آی سی ها بخش ها مشخص می شوند و المان هایی که به آی سی ها متصل اند عدد اولشان با شماره آی سی یکی خواهد بود . آی سی ها نیز مانند دیگر قطعات نیمه هادی دارای شماره فنی هستند که توسط کمپانی سازنده مشخص می شود و تنها راه استفاده آن ها به جای یکدیگر شماره فنی مشابه است . مثلا NE555 . اما بعضی از آی سی ها علاوه بر شماره فنی دارای اسم نیز هستند . مثلا آی سی تغذیه سری BB5 نوکیا با نام " RETU " یا آی سی شارژ نوکیا با اسم " TAHVO " .
    اکنون که با المان های نیمه هادی آشنایی پیدا کردیم می توانیم ترکیبات متداول قرار گیری المان ها در مدارهای الکترونیکی را ببینیم و با نحوه عملکرد و خرابی آن ها بیشتر آشنا شویم .

Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.