آموزش الکترونیک اولیه
  
(021)2275 56 53 
2. خازن : دومین المانی که تعریف می کنیم ، خازن نام دارد و همانطور که از اسمش پیداست ذخیره کننده ولتاژ است و در مدارهای الکترونیکی به ویژه مدارهای گوشی های تلفن همراه نقش تطبیق ولتاژ ( کوپلاژ ) پارازیت گیری از ولتاژ ، مسافت فیلتر و ... را دارد . خازن ها به دو نوع در مدارها دیده می شوند .
خازن ها در الکترونیک عمومی به شکل های زیر دیده می شوند :


 تفاوت خازن های الکترولیت و غیر الکترولیت علاوه بر داشتن پلاریته در ظرفیت آن ها نیز است . خازن های الکترولیت دارای ظرفیت بسیار بالاتری از خازن های غیر الکترولیت هستند .
در برد گوشی ها خازن های الکترولیت به شکل مستطیل که یک طرف آن نوار دارد و عموما به رنگ های قرمز ، زرد ، نارنجی و یا مشکی دیده می شوند .


خازن های الکترولیت روی برد گوشی

و خازن های غیر الکترولیت به شکل مستطیل های کوچک به رنگ های قهوه ای ، خاکستری روشن ، کرم تیره دیده می شوند .خازن غیر الکترولیت روی برد

نکته قابل توجه و فرق خازن های الکترولیت در الکترونیک عمومی و بردهای گوشی ها در پایه های مثبت منفی آن است .
در الکترونیک عمومی پایه ای که نوار روی آن قرار دارد پایه منفی است اما در گوشی ها پایه مثبت این خازن ها دارای نوار است .

تمام خازن ها در نقشه های الکترونیکی با حرف C که مخفف Capacitor یا Capacitance می باشد نشان داده می شوند و ظرفیت آن ها فاراد ( F ) است و بصورت اعداد وحروف زیر نویس می باشند .Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.