آموزش الکترونیک اولیه
  
(021)2275 56 53 
مقاومت : همانطور که از اسم این قطعه پیداست عنصری است که دارای مقاومت الکتریکی است و در برابر عبور جریان مقاومت می کند و به سه نوع است :
مقاومت ها در الکترونیک عمومی به شکل ظاهری  دیده می شوند اما در مدارهای گوشی های تلفن همراه به شکل مستطیل های کوچک رنگی دیده می شوند .
در نقشه ها مقاومت ها با حرف R نمایش داده می شوند و همانطور که گفته شد واحد آن ها اهم می باشد . اما قبل از توضیح بیشتر بهتر است با یک سری از پیشوندهای کمیت های الکترونیکی آشنا شویم .


کاربرد این پیشوندها بدین صورت است که مثلا  1mv=10 ̂ -3 =0.001 V   یعنی برای ساده تر کردن و خلاصه کردن اعدادی که داریم می توانیم از این پیشوندها استفاده کنیم . به مثال زیر دقت کنید :

  1KΩ=10 ̂ 3 =1000 Ω  (1کیلو اهم)

 10 MV=10 x 10 ̂ 6 V=10 ̂ 7 = 10000000 ( 10میلیون ولت)     (10 مگا ولت)

اکنون که این پیشوندها را یاد گرفتیم به ادامه مبحث المان های الکترونیکی می پردازیم :
مقاومت در الکترونیک عمومی به شکل مذکور دارای چهار حلقه رنگی روی خود است که نشان دهنده ظرفیت آن می باشد . یعنی :حلقه چهارم-حلقه سوم-حلقه دوم-حلقه اول

نحوه خواندن ظرفیت از روی حلقه های رنگی بدین صورت است :
عدد اول : حلقه اول عدد دوم : حلقه دوم
تعداد صفر : حلقه سوم میزان خطا (تلرانس ) :حلقه چهارم
باید دقت شود که همیشه حلقه تلرانس در سمت راست قرار می گیرد و گرنه ظرفیت خوانده شده اشتباه است . رنگ های حلقه های رنگی ظرفیت هر کدام نشان دهنده عدد خاصی است . جدول زیر نمایشگر این اعداد است :


رنگ های دیگری نیز برای تلرانس موجود است اما غالبا به این دو رنگ دیده می شود .

مقاومت روی برد گوشی ها SMDاما بر روی نقشه های الکترونیکی مقاومت ها با R و به صورت عدد زیر نویس نشان داده می شوند . مثلاً: (R346)

اولین عدد از سمت چپ نشان دهنده بخش قطعه و بقیه اعداد نشان دهنده شماره قطعه است یعنی عبارت بالا چهل و ششمین مقاومت از بخش سه خوانده می شود . همچنین ظرفیت آن ها روی نقشه به شکل زیر نشان داده می شود :
آخرین مطلب راجع به مقاومت ها نوع خاصی از آن ها است که به مقاومت های فیوزی معروفند و در گوشی ها استفاده بسیار زیادی دارند . این مقاومت ها که در برابر عبور اضافه جریان و جریان بالا می سوزند و قطع می شوند . برای محافظت از مدارها استفاده شده اند و در گوشی های تلفن همراه به شکل های K,R27,R100,0,000,R22 روی قطعه مشخص می شوند .Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.